‹ Prev
Next ›
Universal Construction Paper
Art Project, Classroom, Craft, Poster, Display, School, Home Project - 9" x 12" - 76 lb Basis Weight - Black, Blue, Brown, Green, Orange, Pink, Purple, White - Paper - 200 / Pack
Out of Stock Locally - Call for More Information
- Brightly colored, all-purpose, heavy-weight construction paper
- heavy-weight paper offers sturdiness and durability for art and craft projects
- Ideal for posters, displays and school assignments
- Must-have for classroom crafts to homemade art projects
$14.11
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV20900 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Construction Paper |
| Marketing Information |
Brightly colored, all-purpose, heavyweight construction paper offers sturdiness and durability for art and craft projects. The vibrant color assortment is ideal for posters, displays and school assignments. Must-have for classroom crafts to homemade art projects. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Sheet Size | 9" x 12" |
| Basis Weight | 76 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Product Material | Paper |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Country of Origin | India |
Overview
Universal Construction Paper
Also Consider
-
Product Code: PAC103002411 Stock Available
-
Product Code: PAC103004251 Stock Available
-
Product Code: PAC1030266900 Stock Available
-
Product Code: PAC10303840 Stock Available
-
Product Code: PAC103041785 Stock Available
-
Product Code: PAC10305185 Stock Available
-
Product Code: PAC1030573 Stock Available
-
Product Code: PAC10306360 Stock Available
-
Product Code: PAC10312752 Stock Available
-
Product Code: PACP655579 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: PAC10340041 Stock Available
-
Product Code: PAC103401102 Stock Available
-
Product Code: PAC103403101 Stock Available
-
Product Code: PAC10340496 Stock Available
-
Product Code: PAC10340548 Stock Available
-
Product Code: PACP10295045 Stock Available
-
Product Code: PACP10306562 Stock Available
-
Product Code: PACP103067128 Stock Available
-
Product Code: PACP10307425 Stock Available
-
Product Code: PACP668518 Stock Available