- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
- Pages lie flat with back-mounted rings
<
>
Avery® Durable View 3 Ring Binder, 2" Slant Rings, 1 Black Bind2" , Slant D Rings, Black
2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 530 Sheet Capacity - 530 x 2" Ring - Fastener: Slant Ring - Pocket: 2, Internal - Polypropylene - Black - Adhesive, Clear Overlay, Durable, Flexible, Pocket, PVC-free, Recyclable, Split Resistant, Sturdy, Tear Resistant, UV Resistant - 1 Each
Product Code: AVE17031
Product Unit: Each
158 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE1757698 Stock Available
-
Product Code: CYO52302411958 Stock Available
-
Product Code: CYO5315082209 Stock Available
-
Product Code: DIX138061300 Stock Available
-
Product Code: EPIE3043068 Stock Available
-
Product Code: EPIE605Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LEO74500134 Stock Available
-
Product Code: PENZEH1083 Stock Available
-
Product Code: SAN80001A37 Stock Available
-
Product Code: SPR00334158 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 17031 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Durable View |
| Product Name | Durable View 3 Ring Binder, 2" Slant Rings, 1 Black Bind2" , Slant D Rings, Black |
| Marketing Information | Keep lecture notes, procedures and homework assignments organized with this Durable View Binder. The sturdy construction is ideal for frequent referencing. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Two interior pockets help you organize and secure loose papers. The rings hold up to 500 sheets. Customize your cover with free online templates and designs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 2" |
| Sheet Capacity | 530 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Ring Size | 2" |
| Number of Rings | 530 |
| Fastener Type | Slant Ring |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.