- Ideal for index briefs, legal briefs, mortgage documentation files and more
- White paper stock dividers feature clear RipProof-reinforced, 1/25-cut tabs
- Side tabs are printed with Avery Style (Helvetica Bold typestyle) on both sides
- Size: Paper - 8.50" Width x 11" Length; tabs: Printed - Exhibit W
- 20% post-consumer material
<
>
Avery® Individual Bottom Tab Legal Dividers
25 x Divider(s) - Bottom Tab(s) - Exhibit W - 1 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - White Paper Divider - 20% Recycled - 1 Pack
Product Code: AVE12396
Product Unit: PK1
9 Stock Available
Select Product Options:
Tab Title: Exhibit W
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 12396 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Individual Bottom Tab Legal Dividers |
| Marketing Information | When you're assembling your case for organized files, consider these Individual Legal Dividers. This set contains 25 dividers printed with the same tab. Use these dividers to organize your index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. Dividers are made of crisp and clean, white paper stock to give your files a professional appearance. Durable, Rip Proof reinforced tabs are preprinted on both sides using Helvetica bold type so you can locate your information easily. The unpunched binding edges mean these indexes can fit practically any binding system. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 25 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Position | Bottom |
| Tab Title | Exhibit W |
| Tabs per Set | 1 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Alternative Products
-
Product Code: AVE0133821 Stock Available
-
Product Code: AVE1111345 Stock Available
-
Product Code: BSN01806Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN0180895 Stock Available
-
Product Code: BSN05858Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN20068BX53 Stock Available
-
Product Code: BSN20069BX101 Stock Available
-
Product Code: BSN21906402 Stock Available