‹ Prev
Next ›
Avery® Side Tab Individual Legal Dividers
25 x Divider(s) - Side Tab(s) - Y - 1 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - White Paper Divider - 20% Recycled - 1 Pack
20 Stock Available
Non-Returnable
- Ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock with clear, RipProof reinforced tabs
- Side tabs are printed Allstate Style (Helvetica Regular type) on both sides; binding edge is unpunched
- Size: Paper - 8.50" Width x 11" Length; tabs: Printed - Y; quantity: 25 / Pack
- 20% post-consumer material
Select Product Options
Tab Title: Y
$1.31
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 82187 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Side Tab Individual Legal Dividers |
| Marketing Information | Dividers are ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. White paper stock features clear Rip Proof reinforced side tabs that are printed on both sides. Tabs are printed with Allstate Style (Helvetica Regular type). Binding edge is unpunched so indexes can fit any binding system. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 25 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Position | Side |
| Tab Title | Y |
| Tabs per Set | 1 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Side Tab Individual Legal Dividers
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE01330232 Stock Available
-
Product Code: AVE0133178 Stock Available
-
Product Code: AVE12385Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AVE12386Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AVE123883 Stock Available
-
Product Code: AVE12391Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AVE12394Out of Stock Locally - Call for More Information