- Vivid 4K video streaming and gaming offers fast-action detail and clarity
- Advanced shielding protection minimizes interference for reliable signal
- Protective coating withstands wear for lasting use
- Reversible USB-C connector works in either direction for hassle-free use
- Compatible with all devices that have video-enabled USB-C port
<
>
Belkin USB-C to HDMI Adapter (For Business / Bag & Label)
1 x USB Type C Male - 1 x HDMI HDMI 2.0 Female - 4096 x 2160 Supported - Black - 1 Each
Product Code: BLKB2B144BLK
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Also Consider
-
Product Code: CLO302085263 Stock Available
-
Product Code: HOD155Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LEE6107024 Stock Available
-
Product Code: OIC9991456 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA110 Stock Available
-
Product Code: SAN80174AOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SAN82001A77 Stock Available
-
Product Code: SWI40501358 Stock Available
-
Product Code: TRPP56801016 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Manufacturer Part Number | B2B144-BLK |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Brand Name | Belkin |
| Product Name | USB-C to HDMI Adapter (For Business / Bag & Label) |
| Marketing Information | USB-C to HDMI adapter allows you to effortlessly share media from your USB-C enabled laptop on an HDTV, 4K monitor or other HDMI-enabled display. 4K support delivers resolutions up to 4096 x 2160 at 60Hz for crisp, vivid images that are free of motion blur and noise. The circuit board that is protected by Belkin's unique advanced shielding, also keeps EMI (electromagnetic interference) to a minimum to ensure you'll enjoy a reliable, high-fidelity signal. Thanks to its meticulous construction and protective coating, the adapter is engineered to withstand tough use. This versatile adapter is compatible with any device that has a video-enabled USB-C port, including certain smartphones, tablets and laptops. The adapter's reversible USB-C connector connects to your device in any direction for a hassle-free connection. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Graphic Adapter |
Technical Information
| Adapter Type | HDMI/USB |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type C Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI HDMI 2.0 Female |
| Maximum Resolution Supported | 4096 x 2160 |
| Features | HDCP 2.2 |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 8.5" |
| Width | 13.2" |
| Length | 6.3" |
| Weight (Approximate) | 8.39 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.