- Impulse Drive technology staples in just a fraction of a second
- No-Jam eliminates staple jams
- Integrated staple storage and magnetic holder (for paper clips and tacks)
- Refill alert light and push-button, FastLoad staple reloading
- 7-year limited warranty
Bostitch Impulse 30-Sheet Electric Stapler
Staples Upto 30 Sheet - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" - 0.50" Throat Depth - Black - Rubber, Plastic - 1 Each
Also Consider
-
Product Code: MMM6355AU71 Stock Available
-
Product Code: MMMDH340MB21 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA106 Stock Available
-
Product Code: OPACALENDAR70 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE624 Stock Available
-
Product Code: SMC949149244 Stock Available
-
Product Code: SMC9800708819 Stock Available
-
Product Code: SMC98025086526 Stock Available
-
Product Code: SUG905851309 Stock Available
-
Product Code: SWI40501358 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | 02210 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Line | Impulse |
| Product Model | BOS02210 |
| Product Name | Impulse 30-Sheet Electric Stapler |
| Marketing Information |
An electric stapler delivers fast, reliable performance. Impulse Drive technology staples at just a fraction of a second while No-Jam technology allows smooth, jam-free operation. Refill alert light indicates when staples need to be reloaded. Push-button FastLoad system makes staple refills simple. Convenient staple storage compartment is built into the stapler for easily accessing extra strips during staple reloading. It holds four extra full strips of staples. Magnetic compartment on the top of the unit keeps paper clips, tacks and more handy. Great for work, the home office and school, the stapler offers a 30-sheet capacity and full-strip staple capacity. It uses standard staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electric Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 0.25" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Throat Depth | 0.50" |
| Sheet Capacity | 30 Sheet |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Power Description
| Power Source | AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 6.6" |
| Width | 2.4" |
| Length | 8.6" |
| Weight (Approximate) | 1.35 lb |
Miscellaneous
| Additional Information | Push-Button Staple Reload |
| Certifications & Standards |
U.L. listed |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Additional Warranty Information |
limited seven year warranty. |