‹ Prev
Next ›
Bostitch PowerCrown Premium Staples
1/4" Leg - 1/2" Crown - Chisel Point - Silver - High Carbon Steel - 1.1" Height x 0.5" Width x 0.3" Length - 210 Per Strip - 1 Box
291 Stock Available
- Premium steel wire engineered in a PowerCrown for extra force
- Finely chiseled points deliver optimal penetration
- 1/4" (6mm) leg length
- Comes in full strips (210 staples / strip)
- For use with Bostitch B8 Staplers
$9.22
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | STCR2115-1/4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Line | PowerCrown |
| Product Model | BOSSTCR211514 |
| Product Name | PowerCrown Premium Staples |
| Marketing Information | Engineered for impressive performance, PowerCrown staples feature a unique crown at the top of the staple that flattens when driven down during stapling. Forced outward, the legs are better supported by the stapler magazine throughout the drive, resulting in more stapling force and reduced staple buckling. Staples are made from superior-quality, high carbon steel wire with finely chiseled points for maximum sheet capacity. Use in Bostitch EZ Squeeze 50 (B850-BLK), B8 PowerCrown Flat Clinch Premium (B8RC-FC), B8 PowerCrown Compact Premium (B8RC-2G), B8 PowerCrown Travel/Desktop (B8RC), B8 Impulse 45 Electric (B8E-VALUE) for 20-sheet jobs, B8 Xtreme Duty Plier (B8HDP) for 20-sheet jobs and B8 Heavy-duty Plier (02245) for 20-sheet jobs. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Staples |
Product Information
| Staple Per Strip | 210 |
| Leg Length | 1/4" |
| Crown Width | 1/2" |
| Strip Length | Full |
| Features | Chisel Point |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | High Carbon Steel |
| Height | 1.1" |
| Width | 0.5" |
| Length | 0.3" |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
Miscellaneous
| Additional Information | B8 |
| Compatibility |
Use In B8C Line |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Bostitch PowerCrown Premium Staples
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN329546875 Stock Available
-
Product Code: HEWCF289A245 Stock Available
-
Product Code: HEWW1480A272 Stock Available
-
Product Code: PIL31455142 Stock Available
-
Product Code: SMC9900565406 Stock Available
-
Product Code: SPR25226934 Stock Available
-
Product Code: SWI405011040 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN329546875 Stock Available
-
Product Code: HEWCF289A245 Stock Available
-
Product Code: HEWW1480A272 Stock Available
-
Product Code: PIL31455142 Stock Available
-
Product Code: SMC9900565406 Stock Available
-
Product Code: SPR25226934 Stock Available
-
Product Code: SWI405011040 Stock Available