- High-carbon steel wire with a PowerCrown for extra force
- Finely chiseled points deliver optimal penetration
- 1/4" (6mm) leg length
- Comes in full strips (210 staples / strip)
- For use with Bostitch B8 Staplers
<
>
Bostitch PowerCrown Premium Staples
1/4" Leg - 1/2" Crown - Chisel Point - Silver - High Carbon Steel - 2" Height x 1.5" Width x 4.4" Length - 210 Per Strip - 1 Box
Product Code: BOSSTCRP211514
Product Unit: BX1
450 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BOS40000MBLK460 Stock Available
-
Product Code: BOSG27W13 Stock Available
-
Product Code: BSN24302730 Stock Available
-
Product Code: BSN3295371504 Stock Available
-
Product Code: BSN6564920323 Stock Available
-
Product Code: OPAPUPPYCAL110 Stock Available
-
Product Code: SWI35450706 Stock Available
-
Product Code: SWI40501370 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | STCRP2115-1/4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Line | PowerCrown |
| Product Model | BOSSTCRP211514 |
| Product Name | PowerCrown Premium Staples |
| Marketing Information | Engineered for impressive performance, PowerCrown staples feature a unique crown at the top of the staple that flattens when driven down during stapling. Forced outward, the legs are better supported by the stapler magazine throughout the drive, resulting in more stapling force and reduced staple buckling. Staples are made from high carbon steel wire with finely chiseled points for maximum sheet capacity. Use in Bostitch EZ Squeeze 50 (B850-BLK), B8 PowerCrown Flat Clinch Premium (B8RC-FC), B8 PowerCrown Compact Premium (B8RC-2G), B8 PowerCrown Travel/Desktop (B8RC), B8 Impulse 45 Electric (B8E-VALUE) for 20-sheet jobs, B8 Xtreme Duty Plier (B8HDP) for 20-sheet jobs and B8 Heavy-duty Plier (02245) for 20-sheet jobs. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Staples |
Product Information
| Staple Per Strip | 210 |
| Leg Length | 1/4" |
| Crown Width | 1/2" |
| Strip Length | Full |
| Features | Chisel Point |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | High Carbon Steel |
| Height | 2" |
| Width | 1.5" |
| Length | 4.4" |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
Miscellaneous
| Additional Information | B8 |
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.