- Perfect for super-narrow spaces many labels can't cover
- Non-laminated with standard adhesive to stick on flat, dry surfaces
- Variety of indoor applications: CD jewel cases, file folders, jar lids, book plates and small containers
- Perforated, easy-peel backings for time-saving application; sustainable packaging made with responsibly sourced, FSC-certified paper
- For P-touch machines that use 1/8" Tze tapes
Brother Genuine P-touch TZeN201 BK on WHT Narrow Non-Laminated Label Tape, 3.5mmX8m
9/64" Width - White - Water Resistant - 1 Each
Also Consider
-
Product Code: BSN6563910509 Stock Available
-
Product Code: BSN6564920166 Stock Available
-
Product Code: DUC1265013RL63912 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911191 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92616 Stock Available
-
Product Code: OIC9496685 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA110 Stock Available
-
Product Code: PGC9625714042 Stock Available
-
Product Code: SEL1933820 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | TZEN201G |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Brand Name | Brother |
| Product Line | P-touch |
| Product Series | TZe |
| Product Name | Genuine P-touch TZeN201 BK on WHT Narrow Non-Laminated Label Tape, 3.5mmX8m |
| Marketing Information |
Brother Genuine TZe Narrow Non-Laminated Label Tapes are a mere ~1/8" (3.5 mm) in width - able to fit into super narrow spaces many labels can't cover and use select P-touch Label Makers. These simple, non-laminated label tapes are the ideal size for a variety of indoor applications like CD jewel cases, file folders, labeling jar lids, creating bookplates, and labeling small containers. Designed for indoor use, these non-laminated label tapes stick on flat dry surfaces with our standard-strength adhesive. For outdoor labeling, try the extensive TZe line of laminated label tapes. Images are for illustrative purposes only. Actual output (such as font and margins) may vary. Tape widths listed in inches are approximate. Actual tape widths are listed in millimeters (mm). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Label Tape |
Product Information
| Label Width | 9/64" |
| Ink Color | Black |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Laminated | No |
| UV Resistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Compatibility | Brother - P-touch Label Makers that take 3.5mm TZe label tapes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Overview
Alternative Products
-
Product Code: BRTTZE151G26 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE221G66 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE231G86 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE241G902 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE242G61 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE251G24 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE431G32 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEFX251G65 Stock Available