‹ Prev
Next ›
Business Source Economical No. 10 Window Envelope
Single Window - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - White - 500 / Box
39 Stock Available
- Front window allows use with printed address to prevent reading errors
- Gummed flap creates secure closure to prevent peeling during transit
- 24 lb. stock produces high-quality look and feel
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
$44.17
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42251 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Economical No. 10 Window Envelope |
| Marketing Information | No. 10 window envelopes feature an economical side seam and a window with film cover. Oyster-white, corrugated, expandable box provides easy access to envelopes. 24 lb. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Single Window |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Seam | Side Seam |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Economical No. 10 Window Envelope
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BRTTN45040 Stock Available
-
Product Code: BSN099535043 Stock Available
-
Product Code: BSN099551336 Stock Available
-
Product Code: BSN3295212073 Stock Available
-
Product Code: BSN36663150 Stock Available
-
Product Code: BSN42250245 Stock Available
-
Product Code: HEWW2180X224 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: QUA37890125 Stock Available
-
Product Code: WBI242315B20 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN044268 Stock Available
-
Product Code: BSN045466 Stock Available
-
Product Code: BSN046498 Stock Available
-
Product Code: QUA381976 Stock Available
-
Product Code: QUA418654 Stock Available
-
Product Code: QUA4483416 Stock Available
-
Product Code: UNV35262522 Stock Available
-
Product Code: UNV35268876 Stock Available
-
Product Code: UNV35270122 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BRTTN45040 Stock Available
-
Product Code: BSN099535043 Stock Available
-
Product Code: BSN099551336 Stock Available
-
Product Code: BSN3295212073 Stock Available
-
Product Code: BSN36663150 Stock Available
-
Product Code: BSN42250245 Stock Available
-
Product Code: HEWW2180X224 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: QUA37890125 Stock Available
-
Product Code: WBI242315B20 Stock Available