‹ Prev
Next ›
Business Source No. 8-5/8 Business Check Envelopes
Double Window - #8 5/8 - 8 5/8" Width x 3 5/8" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 1 Box
19 Stock Available
- Front windows allow use with printed addresses to prevent reading errors
- Security tint keeps your sensitive information private
- Gummed flap creates secure closure to prevent peeling during transit
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
$58.31
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42204 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 8-5/8 Business Check Envelopes |
| Marketing Information | No. 8-5/8 business envelopes feature double windows and a security tint to secure your documents. Design also features a white wove material, side seam and gummed seal. 24 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Double Window |
| Mailer/Envelope Classification | #8 5/8 |
| Mailer/Envelope Width | 8 5/8" |
| Mailer/Envelope Length | 3 5/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Side Seam |
| Features | Security Tint |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source No. 8-5/8 Business Check Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN3295212072 Stock Available
-
Product Code: BSN366123567 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P05AN319 Stock Available
-
Product Code: MMM203064178 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP1160 Stock Available
-
Product Code: OFX0007022 Stock Available
-
Product Code: PRI9750445 Stock Available
-
Product Code: PRICOFFEE4 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442430 Stock Available
-
Product Code: BSN044268 Stock Available
-
Product Code: BSN36663150 Stock Available
-
Product Code: BSN3666447 Stock Available
-
Product Code: BSN36665108 Stock Available
-
Product Code: BSN3666682 Stock Available
-
Product Code: BSN36667174 Stock Available
-
Product Code: BSN42120Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QUA4146742 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295212072 Stock Available
-
Product Code: BSN366123567 Stock Available
-
Product Code: HEWC2P05AN319 Stock Available
-
Product Code: MMM203064178 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP1160 Stock Available
-
Product Code: OFX0007022 Stock Available
-
Product Code: PRI9750445 Stock Available
-
Product Code: PRICOFFEE4 Stock Available