‹ Prev
Next ›
Quality Park 9 x 12 Heavyweight Catalog Mailing Envelopes
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
42 Stock Available
- 9" x 12" size perfect for large or heavy inserts
- Made from 28 lb. Kraft paper for sturdy reliability; opaque for enhanced privacy and durability
- Heavily gummed to provide a secure seal that keeps contents contained; center seam holds up to heavy items and wear and tear
- Cost-efficient way to send flat manuscripts, homeschool assignments, brochures, booklets, sales literature or photos
- Ideal for work, home office or homeschool
$43.97
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 41467 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 9 x 12 Heavyweight Catalog Mailing Envelopes |
| Marketing Information | 9" x 12" catalog mailing envelopes are perfect for shipping, storing and organizing. Heavyweight, 28 lb. Kraft paper withstands extensive handling at home, in the office or on the mail route. Classic, open-end envelopes store letter-size papers and photographs without folding or larger, folded items. 9" x 12" size is perfect for workbooks, manuscripts, booklets, sales literature, certificates, contracts or other large or heavy enclosures. Wide, heavily gummed commercial flap seals tight with moisture to keep bulky inserts secure. Center seam adds strength for heavy contents. Store your gummed catalog envelopes in a cool, dry place for impressive longevity. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #10 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open End |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Quality Park 9 x 12 Heavyweight Catalog Mailing Envelopes
Also Consider
-
Product Code: BSN42120Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QUA37890125 Stock Available
-
Product Code: QUA3789311 Stock Available
-
Product Code: QUA41465Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QUA4156525 Stock Available
-
Product Code: QUA43568112 Stock Available
-
Product Code: QUA4458245 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE119021462 Stock Available
-
Product Code: BSN208551004 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX2873 Stock Available
-
Product Code: ITA428502874 Stock Available
-
Product Code: ITA602334346 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SAN1884739264 Stock Available
-
Product Code: SAN1927432231 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE119021462 Stock Available
-
Product Code: BSN208551004 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX2873 Stock Available
-
Product Code: ITA428502874 Stock Available
-
Product Code: ITA602334346 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SAN1884739264 Stock Available
-
Product Code: SAN1927432231 Stock Available