- Customize tab titles and create professional-looking dividers
- Labels virtually disappear when applied to tabs; laser printer compatible
- 3-hole punched; use in standard binders
- Includes instructions; White; 25 Sets/Box
<
>
Business Source Punched Laser Index Dividers
5 Blank Tab(s) - 5 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 3 Hole Punched - White Paper Divider - White Tab(s) - 100% Recycled - Mylar Reinforcement, Reinforced, Punched - 1 Box
Product Code: BSN36685
Product Unit: BX1
342 Stock Available
Select Product Options:
Total Number of Tabs: 5
Tabs per Set: 5
Also Consider
-
Product Code: AAGE190019 Stock Available
-
Product Code: MMMC60ST180 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA201 Stock Available
-
Product Code: PRI90616531 Stock Available
-
Product Code: SMC980015918Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMC98007088110 Stock Available
-
Product Code: SWI35450706 Stock Available
-
Product Code: SWI7413589 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36685 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Punched Laser Index Dividers |
| Marketing Information | Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and laser printers. Standard software programs provide label layouts for quicker and easier formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers are three-hole punched with Mylar reinforcement around the 9/32" holes for use in standard binders. Dividers include easy-to-follow instructions. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Tabs | 5 |
| Tab Style | Blank |
| Tabs per Set | 5 |
| Tab Color | White |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Overview
Alternative Products
-
Product Code: AVE1111345 Stock Available
-
Product Code: AVE11125972 Stock Available
-
Product Code: AVE111271161 Stock Available
-
Product Code: AVE111291854 Stock Available
-
Product Code: AVE11132132 Stock Available
-
Product Code: AVE1149215 Stock Available
-
Product Code: AVE11493Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AVE8210550 Stock Available