‹ Prev
Next ›
Business Source Regular Tint Peel/Seal Envelopes
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 500 / Box
17 Stock Available
- Require no moisture to seal; simply peel back strip and fold closed
- Protective strip keeps adhesive free from dust
- Security tint for privacy
$65.27
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36682 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Regular Tint Peel/Seal Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes require no moisture to seal. Simply peel back strip and fold closed. Protective strip keeps adhesive free from dust. No. 10 envelopes are made of 24 lb. white wove stock and are security-tinted. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Regular Tint Peel/Seal Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511203756 Stock Available
-
Product Code: MMM660RPA510 Stock Available
-
Product Code: MMM810K12152 Stock Available
-
Product Code: NATSP1720619 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN044268 Stock Available
-
Product Code: BSN36665146 Stock Available
-
Product Code: BSN3666682 Stock Available
-
Product Code: BSN36667174 Stock Available
-
Product Code: BSN421213 Stock Available
-
Product Code: QUA4478232 Stock Available
-
Product Code: QUA9333625 Stock Available
-
Product Code: QUA9333810 Stock Available
-
Product Code: UNV35267Out of Stock Locally - Call for More Information
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511203756 Stock Available
-
Product Code: MMM660RPA510 Stock Available
-
Product Code: MMM810K12152 Stock Available
-
Product Code: NATSP1720619 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available