‹ Prev
Next ›
Business Source No. 10 Double-Window Invoice Envelopes
Double Window - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 1 Box
38 Stock Available
- Security tint keeps information hidden from view for added privacy
- Transparent windows allow convenient use with printed labels
- Gummed flap creates secure seal to prevent peeling during delivery
- Perfect for sending checks, invoices, statements and more
$73.52
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36694 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 Double-Window Invoice Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes feature double windows and a security tint to secure your documents. Top window is 1" x 3" , 1/2" from the left side and 2-1/2" from the bottom. Bottom window is 1-1/8" x 4" , 1/2" from the left, and 3/4" from the bottom. Design also features a white wove material, side seam and gummed seal. 24 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Double Window |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Side Seam |
| Window Location |
|
| Window Height | 1.13" |
| Window Width | 4" |
| Features | Security Tint |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source No. 10 Double-Window Invoice Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BSN099591258 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN36615356 Stock Available
-
Product Code: BSN36663150 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911290 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92946 Stock Available
-
Product Code: NES357752386 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B4921 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN044268 Stock Available
-
Product Code: BSN36665146 Stock Available
-
Product Code: BSN3666682 Stock Available
-
Product Code: BSN36667174 Stock Available
-
Product Code: BSN421213 Stock Available
-
Product Code: QUA4478232 Stock Available
-
Product Code: QUA9333625 Stock Available
-
Product Code: QUA9333810 Stock Available
-
Product Code: UNV35267Out of Stock Locally - Call for More Information
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BSN099591258 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN36615356 Stock Available
-
Product Code: BSN36663150 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911290 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92946 Stock Available
-
Product Code: NES357752386 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B4921 Stock Available