- Quick, easy method for creating custom index tabs
- Printable Table of Contents sheets reference the preprinted tabs on the divider sheets
- Dual-formatted tabs can be used portrait or landscape
- Easy-to-use, FREE templates in your favorite software are available online
- Tabs and ring edges are reinforced to withstand heavy use
<
>
Cardinal® OneStep Numbered Index System
12 x Divider(s) - Printed Tab(s) - Digit - 1-12 - 12 Tab(s)/Set - 9" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - 3 Hole Punched - White Divider - White Mylar Tab(s) - Reinforced Tab, Reinforced Edges - 1 Set
Product Code: CRD61213
Product Unit: ST1
3 Stock Available
Select Product Options:
Total Number of Dividers: 12
Tab Title: 1-12
Tabs per Set: 12
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 61213 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Cardinal® |
| Product Line | OneStep |
| Product Model | 61213 |
| Product Name | OneStep Numbered Index System |
| Marketing Information | OneStep Index System with 12 tabs instantly creates custom index sets by printing onto the included Table of Contents sheets. Matching, preprinted tabs on the divider sheets can be used in either portrait or landscape formats. Easy-to-use, free templates in your favorite software are available online. Numbered tabs and ring edges are reinforced to withstand heavy use. Three-hole punched indexes are compatible with laser or inkjet printers, as well as standard typewriters. Use with letter-size presentations. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 12 |
| Divider Width | 9" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Style | Printed |
| Printed Title Type | Digit |
| Tab Title | 1-12 |
| Tabs per Set | 12 |
| Tab Color | White |
| Tab Material | Mylar |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
12 x Divider(s) - Printed Tab(s) - Digit - 1-12 - 12 Tab(s)/Set - 9" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - 3 Hole Punched - White Divider - White Mylar Tab(s) - Reinforced Tab, Reinforced Edges - 1 Set
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: AVE0133821 Stock Available
-
Product Code: AVE1111345 Stock Available
-
Product Code: AVE111271161 Stock Available
-
Product Code: AVE1130631 Stock Available
-
Product Code: AVE1149215 Stock Available
-
Product Code: AVE11493Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AVE8210550 Stock Available
-
Product Code: BSN01806Out of Stock Locally - Call for More Information