- Never requires re-inking
- Micropore technology designed for frequent use
- ACMI certification
- Designed for fine reproduction of detail
- Ideal for business applications
<
>
Carter's® Micropore® Black Stamp Pad, 3.15" x 6.12" (21282)
3.2" Width x 6.1" Length - Black Ink - Black - 1 Each
Product Code: AVE21282
Product Unit: Each
41 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE816081 Stock Available
-
Product Code: BSN0997726 Stock Available
-
Product Code: BSN3295370759 Stock Available
-
Product Code: BSN366123468 Stock Available
-
Product Code: BSN37531343 Stock Available
-
Product Code: BSN6564920165 Stock Available
-
Product Code: ITA300113064 Stock Available
-
Product Code: ITA361815230 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA110 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 21282 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Carter's® |
| Product Name | Micropore® Black Stamp Pad, 3.15" x 6.12" (21282) |
| Marketing Information | Carter's 3.15" x 6.12" Micropore stamp pads are pre-filled with bold black ink and are perfect ink pads for stamping. The custom Micropore design is built to last longer in one use than traditional foam and felt pads. No refills or re-inkers are required. Filled with a lasting permanent ink that can be used on paper, wood, fabric and more. Conforms to ASTM D 4236 and ACMI AP-certified as non-toxic, ink is safe for use in schools, offices and homes. The hinged lid snaps closed to help keep the ink fresh. The slim profile also makes it easy to keep these stamp pads stored away until needed. The 3.15" x 6.12" pad is the perfect size for medium-sized and larger stamps. Whether you're stamping for crafts, scrapbooks, greeting cards or homework, Carter's stamp pads will make sure every one of your stamps are filled with color. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Stamp Pad |
Product Information
| Ink Color | Black |
| Features | Non-toxic |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Width | 3.2" |
| Length | 6.1" |
| Weight (Approximate) | 5.76 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.