‹ Prev
Next ›
Command Mini Clear Hooks with Clear Strips
7.94 oz (225 g) Capacity - 1.1" Height x 0.9" Width x 1.1" Length - Plastic - Clear - 18 / Pack
131 Stock Available
- Damage-free hanging
- Holds strongly and removes cleanly
- Easy to apply and remove
- Clear for a discreet, minimalistic way to decorate
- Same dependable mounting as Command Decorative Hooks
$13.22
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17006CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Mini Clear Hooks with Clear Strips |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Mini Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 18 / Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Mini Hooks | 18 |
| Weight Capacity | 7.94 oz (225 g) |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 0.4" |
| Length | 1.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Command Mini Clear Hooks with Clear Strips
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: LRNLER269876 Stock Available
-
Product Code: MMM1700296 Stock Available
-
Product Code: MMM17005ES119 Stock Available
-
Product Code: MMM1700629 Stock Available
-
Product Code: MMM17068ES79 Stock Available
-
Product Code: MMM17081ESOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: MMM17083ES266 Stock Available
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: ABAPMMAG2M26 Stock Available
-
Product Code: AVT7537027 Stock Available
-
Product Code: AVT9103159 Stock Available
-
Product Code: LLR0287262 Stock Available
-
Product Code: LRNLER269430 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES113 Stock Available
-
Product Code: MMM17053BNES65 Stock Available
-
Product Code: MMM17081CABPK39 Stock Available
-
Product Code: MMM17093CLRES130 Stock Available
-
Product Code: MMMMR03BNES78 Stock Available