‹ Prev
Next ›
Command Small Wire Hooks
9 Small Hook - 8 oz (226.8 g) Capacity - 0.7" Width x 1.6" Length - for Utensil, Pictures, Mirror - Clear - 1 Pack
97 Stock Available
- Easy to hang
- Holds strongly on a variety of surfaces
- Removes cleanly - no holes, marks or sticky residue
- Clear so it blends in seamlessly
- Reuse them again and again
$14.00
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17067CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Small Wire Hooks |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Small Hooks | 9 |
| Weight Capacity | 8 oz (226.8 g) |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Material Details |
Plastic Base |
| Width | 0.7" |
| Depth | 0.7" |
| Length | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 1.776 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Command Small Wire Hooks
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: ABAPMMAG2M26 Stock Available
-
Product Code: AVT7537027 Stock Available
-
Product Code: AVT9103159 Stock Available
-
Product Code: LLR0287262 Stock Available
-
Product Code: LRNLER269430 Stock Available
-
Product Code: LRNLER269876 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES113 Stock Available
-
Product Code: MMM17053BNES65 Stock Available
-
Product Code: MMM17081CABPK38 Stock Available
-
Product Code: MMMMR03BNES78 Stock Available