- Gel padding softly supports your wrists for enhanced comfort
- Raised design helps ensure proper wrist alignment to reduce strain
- Polyurethane leather soft to the touch
- Anti-slip polyurethane backing to keep pad in place
<
>
Compucessory Soft Skin Gel Wrist Rest & Mouse Pad
1" Height x 8.50" Width x 9.50" Depth - Black - Gel - Anti-slip - Mouse - 1 Each
Product Code: CCS23729
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Also Consider
-
Product Code: AVE1192363 Stock Available
-
Product Code: ITA361815238 Stock Available
-
Product Code: KCC2127115030 Stock Available
-
Product Code: LLR841492975 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA150 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE645 Stock Available
-
Product Code: PRICOKE11 Stock Available
-
Product Code: PRICOKED3 Stock Available
-
Product Code: QUA3789091 Stock Available
-
Product Code: SMC18760140 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Compucessory |
| Manufacturer Part Number | 23729 |
| Manufacturer Website Address | http://www.compucessory.com |
| Brand Name | Compucessory |
| Product Name | Soft Skin Gel Wrist Rest & Mouse Pad |
| Marketing Information | Gel mouse pad/wrist rest combo with a soft skin provides comfort and support. Smooth cover is made of polyurethane leather. Anti-slip polyurethane backing keeps pad in place. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse Pad |
Product Information
| Features | Comfortable |
| Durability | Anti-slip |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Gel |
| Surface Material | Polyurethane Leather |
| Height | 1" |
| Width | 8.50" |
| Depth | 9.50" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Mouse |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | China |
Overview
1" Height x 8.50" Width x 9.50" Depth - Black - Gel - Anti-slip - Mouse - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.