- Specially formulated colors better represent people of the world
- Easier for children to color themselves, their families and friends
- Exciting addition to make coloring pages and drawings even more detailed and realistic
- Great for school projects, crafts and more
<
>
Crayola Color World Crayons
1.1" Length - Assorted - 24 / Pack
Product Code: CYO520108
Product Unit: PK1
Out of Stock Locally - Call for More Information
Also Consider
-
Product Code: CYO528019Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: FEL5933901Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLR84149Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: MMM65424SSJOYCPOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: NUD35485ZOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: PIL84095Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: PIL84099Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SAN80174AOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SWI35108Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SWI54501Out of Stock Locally - Call for More Information
Product Details
General Information
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Manufacturer Part Number | 520108 |
| Manufacturer Website Address | http://www.crayola.com |
| Brand Name | Crayola |
| Product Line | Colors of the World |
| Product Name | Color World Crayons |
| Marketing Information | Colors of the World Crayons contain 24 specially formulated colors representing people of the world. These skin-tone crayons are a welcome addition to any classroom art tools collection, allowing children to make school projects more realistic and true to their world. Colors of the World fall into three main shades: Almond, Golden and Rose - and all the darker or lighter shades in between. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Type | Crayon |
Product Information
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Height | 4.5" |
| Width | 2.8" |
| Length | 1.1" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
ACMI Certified AP Nontoxic |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
1.1" Length - Assorted - 24 / Pack
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.