‹ Prev
Next ›
Dart 8.5 oz Insulated Beverage Cups
8.50 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink, Coffee, Hot Chocolate, Soft Drink, Iced Tea, Beverage - 51/Pack - 24 / Carton
2 Stock Available
- Ribbed sidewall provides secure gripping surface for users of all ages
- Insulated construction keeps hot and cold beverages at optimal temperature
- Thick foam material keeps exterior comfortable to the touch
- Disposable design allows quick cleanup to maintain clean environment
- Perfect for enjoying coffee, hot chocolate, soft drinks, iced tea and more
Select Product Options
Packaged Quantity: 24 / Carton
$129.03
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 8RP51CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Name | 8.5 oz Insulated Beverage Cups |
| Marketing Information | Disposable foam cups feature a ribbed sidewall design to provide a secure gripping surface for users of all ages. Insulated construction keeps both hot and cold beverages at their proper serving temperatures for longer. Plus, the thick construction keeps the exterior comfortable to the touch. Disposable design allows fast, simple cleanup after each use to maintain clean environments. Foam cups are perfect for serving coffee, hot chocolate, soft drinks, iced tea and more. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 51/Pack |
| Volume Capacity | 8.50 fl oz |
| Insulation | Foam |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 11.8" |
| Width | 10" |
| Depth | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Dart 8.5 oz Insulated Beverage Cups
Alternative Products
-
Product Code: DXE5310DXCT39 Stock Available
-
Product Code: DXE5320CD28 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CDWR27 Stock Available
-
Product Code: DXE5342COMBO6726 Stock Available
-
Product Code: ECOEPCC12GSACT12 Stock Available
-
Product Code: ECOEPCC16GSACT6 Stock Available
-
Product Code: SCCTD24Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SCCTP16DCT54 Stock Available
-
Product Code: SCCTP9ROut of Stock Locally - Call for More Information