‹ Prev
Next ›
Dart 8.5 oz Insulated Beverage Cups
8.50 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink, Soft Drink, Coffee, Hot Chocolate, Iced Tea, Beverage - 51 / Pack
70 Stock Available
- Ribbed sidewall provides secure gripping surface for users of all ages
- Insulated construction keeps hot and cold beverages at optimal temperature
- Thick foam material keeps exterior comfortable to the touch
- Disposable design allows quick cleanup to maintain clean environment
- Perfect for enjoying coffee, hot chocolate, soft drinks, iced tea and more
Select Product Options
Packaged Quantity: 51 / Pack
$5.44
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 8RP51 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Name | 8.5 oz Insulated Beverage Cups |
| Marketing Information | Disposable foam cups feature a ribbed sidewall design to provide a secure gripping surface for users of all ages. Insulated construction keeps both hot and cold beverages at their proper serving temperatures for longer. Plus, the thick construction keeps the exterior comfortable to the touch. Disposable design allows fast, simple cleanup after each use to maintain clean environments. Foam cups are perfect for serving coffee, hot chocolate, soft drinks, iced tea and more. |
| Packaged Quantity | 51 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 8.50 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 11.8" |
| Width | 10" |
| Depth | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Dart 8.5 oz Insulated Beverage Cups
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: CLO159483714 Stock Available
-
Product Code: GJO2110010193 Stock Available
-
Product Code: MMM8103412961893 Stock Available
-
Product Code: PGC962578337 Stock Available
-
Product Code: SAN30665PPA576 Stock Available
-
Product Code: SAN38264PPOut of Stock Locally - Call for More Information
Alternative Products
-
Product Code: GJO10317CT2 Stock Available
-
Product Code: GJO103181221 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT59 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD726 Stock Available
-
Product Code: RFPC2001684 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163727 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT6 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX8 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available
-
Product Code: SCC412WN2050Out of Stock Locally - Call for More Information
Reviews
Also Consider
-
Product Code: CLO159483714 Stock Available
-
Product Code: GJO2110010193 Stock Available
-
Product Code: MMM8103412961893 Stock Available
-
Product Code: PGC962578337 Stock Available
-
Product Code: SAN30665PPA576 Stock Available
-
Product Code: SAN38264PPOut of Stock Locally - Call for More Information