‹ Prev
Next ›
Dixie Drink-thru Lid
Round - Plastic - White - 100 / Pack
338 Stock Available
- Domed design provides extra room for frothy beverages and extra toppings
- Sip hole offers enjoyable sipping experience while you're on-the-go
- Vent hole allows steam to escape to safely hold hot beverages
- For use with Dixie PerfecTouch 10 to 20 oz. paper hot cups
$16.66
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | D9542 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Dixie |
| Product Name | Drink-thru Lid |
| Marketing Information | Hot cup lid with a condiment identifier features a domed design to give you extra space for frothy beverages or additional toppings. Large sip hole provides just the right amount of room for an enjoyable sipping experience while you're on-the-go. Vented construction allows steam to escape for safe use with hot beverages. Lids are designed for use with Dixie PerfecTouch 10 oz. to 20 oz. paper hot cups (sold separately). |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Cup Lid |
Product Information
| Shape | Round |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Height | 19.4" |
| Width | 7.8" |
| Length | 18.6" |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Overview
Dixie Drink-thru Lid
Also Consider
-
Product Code: BSN0464693 Stock Available
-
Product Code: BSN36663150 Stock Available
-
Product Code: BTC30568163 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CD2717 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911290 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92946 Stock Available
-
Product Code: GMT9974165 Stock Available
-
Product Code: LAV4800827 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN0464693 Stock Available
-
Product Code: BSN36663150 Stock Available
-
Product Code: BTC30568163 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CD2717 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911290 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92946 Stock Available
-
Product Code: GMT9974165 Stock Available
-
Product Code: LAV4800827 Stock Available