- Contemporary black magnetic frame to create professional-looking signage/displays quickly and easily
- Display your procedures, quick-reference material and more
- Adheres to any smooth, solid surface; easy to remove
- Transparent surfaces so it can be read from both sides
- Letter size works in landscape or portrait; can hold more than one sheet at a time
<
>
DURABLE Self-adhesive Frames
9" x 14" Frame Size - Holds 8.50" x 11" Insert - Rectangle - Horizontal, Vertical - Self-adhesive, Magnetic, Sturdy - Black - 2 / Pack
Product Code: DBL476801
Product Unit: PK2
37 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN4220767 Stock Available
-
Product Code: BSN656263572 Stock Available
-
Product Code: IRS10024525 Stock Available
-
Product Code: JOJ449101039 Stock Available
-
Product Code: KMW72403115 Stock Available
-
Product Code: RAC85175147 Stock Available
-
Product Code: SUG907801130 Stock Available
-
Product Code: UBC69094PP85 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Durable Office Products Corp. |
| Manufacturer Part Number | 476801 |
| Manufacturer Website Address | http://www.durableofficeproducts.com |
| Brand Name | DURABLE |
| Product Name | Self-adhesive Frames |
| Marketing Information |
Self-adhesive frames adhere to any smooth, solid surface like glass and metal. Simply peel, stick and you're done. Frame can be positioned horizontally or vertically to showcase your letter-size certificates or documentation. It is nonremovable on wallpaper, painted surfaces and wood. Sturdy cover pulls back effortlessly for speedy insert updates. Magnetic seal holds inserts securely in place. Frame can be read from both sides when affixed to transparent surfaces, such as glass. |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Document Frame |
Product Information
| Frame Width | 9" |
| Frame Height | 14" |
| Insert Width | 8.50" |
| Insert Height | 11" |
| Shape | Rectangle |
| Orientation |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 14" |
| Width | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Poland |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.