- Enhances visibility with fluorescent color and reflective tape
- Secured fit with zipper closure
- Durable, breathable, solid fabric doesn't restrain movement
- Extra storage space with 3 pockets - 1 inside, 2 outside
- Hands-free radio thanks to mic tab
<
>
Ergodyne 8225Z Type R Class 2 Standard Solid Vest
Large/Extra Large - Zipper Closure - Fabric, Polyester - Lime - Pocket, Mic Tab, Reflective - 1 Each
Product Code: EGO21165
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 21165 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Brand Name | Ergodyne |
| Product Line | GloWear |
| Product Series | 8225Z |
| Product Model | 8225Z |
| Product Name | 8225Z Type R Class 2 Standard Solid Vest |
| Marketing Information | Made of ANSI-compliant, polyester solid (3.6 oz), the 8225Z Hi-Vis Solid Safety Vest provides Type R, Class 2-approved, low-light protection for workers. Its 2" ANSI-compliant reflective tape and fluorescent colors provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Easily put on and take off safety vest with the zipper closure. Store and quickly find items and tools in three pockets (one inside, two outside). Safety vest securely holds a radio with the stable mic tab. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Safety Vest |
Product Information
| Closure | Zipper |
| Size Standard | Large/Extra Large |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Lime |
| Product Material |
|
| Height | 15.3" |
| Width | 1" |
| Length | 10.3" |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | Indonesia |
Overview
Large/Extra Large - Zipper Closure - Fabric, Polyester - Lime - Pocket, Mic Tab, Reflective - 1 Each
Also Consider
-
Product Code: EGO20969Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO21147Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO21155Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO21163Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO21167Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Small/Medium - Hook & Loop Closure - Fabric, Polyester - Lime - Pocket, Mic Tab, Reflective - 1 EachProduct Code: EGO21183Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO21185Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO21323Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO21325Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO24065Out of Stock Locally - Call for More Information
Alternative Products
-
Product Code: EGO20987Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23033Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23035Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23037Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23045Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23315Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23319Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO24526Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO24529Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO24532Out of Stock Locally - Call for More Information