- Enhances visibility with contrasting, fluorescent color and reflective tape
- Extra layer of safety with 2-toned colors, reflective tape and 3-1/2" cross sections
- Quickly remove with zipper closure
- Hands-free radios thanks to mic tabs
- Stow equipment in pockets - 2 inside, 4 outside
<
>
Ergodyne 8248Z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest
Large/Extra Large - Zipper Closure - Poly, Mesh - Orange - Pocket, Mic Tab, Reflective - 1 Each
Product Code: EGO24065
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 24065 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Brand Name | Ergodyne |
| Product Line | GloWear |
| Product Series | 8248Z |
| Product Model | 8248Z |
| Product Name | 8248Z Type R Class 2 Two-Tone Surveyors Vest |
| Marketing Information | Made of ANSI-compliant, polyester solid material (3.6 oz) with a mesh back (3.3 oz), 8248Z Two-Tone Surveyors Vest is Type R, Class 2-approved for worker safety in low-visibility conditions. ANSI-compliant, 3M Scotchlite reflective tape and fluorescent color provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Contrasting, fluorescent 3-1/2" sections cross vertically and horizontally with reflective tape to further enhance visibility. Store and quickly access equipment in two outside and four inside pockets. They include storage space for pens, phones, notepads and more. Zipper closure provides quick, on/off movements. Vest conveniently holds two radios with the stable mic tabs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Safety Vest |
Product Information
| Closure | Zipper |
| Size Standard | Large/Extra Large |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Product Material |
|
| Height | 15.3" |
| Width | 1" |
| Length | 10.3" |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | Indonesia |
Overview
Large/Extra Large - Zipper Closure - Poly, Mesh - Orange - Pocket, Mic Tab, Reflective - 1 Each
Also Consider
-
Product Code: EGO20969Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO21147Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO21155Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO21163Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Large/Extra Large - Zipper Closure - Fabric, Polyester - Lime - Pocket, Mic Tab, Reflective - 1 EachProduct Code: EGO21165Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO21167Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Small/Medium - Hook & Loop Closure - Fabric, Polyester - Lime - Pocket, Mic Tab, Reflective - 1 EachProduct Code: EGO21183Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO21185Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO21323Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO21325Out of Stock Locally - Call for More Information
Alternative Products
-
Product Code: EGO20987Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23033Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23035Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23037Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23045Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23315Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23319Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO24526Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO24529Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO24532Out of Stock Locally - Call for More Information