- Compact size puts adult cutting performance in growing hands
- Squishgrip handles offer comfortable grip for precise cuts
- Finger loop and thumb loop provide enjoyable fit for small fingers
- Designed for children ages 4 and up
<
>
Fiskars Schoolworks 5" Kids Scissors
5" Overall Length - Left/Right - Stainless Steel - Pointed Tip - Assorted - 1 Pack
Product Code: FSK1055801004
Product Unit: PK1
76 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE1757698 Stock Available
-
Product Code: CYO52302411950 Stock Available
-
Product Code: CYO5315082209 Stock Available
-
Product Code: DIX138061292 Stock Available
-
Product Code: EPIE3043068 Stock Available
-
Product Code: EPIE605Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LEO74500134 Stock Available
-
Product Code: PENZEH10119 Stock Available
-
Product Code: SAN80001A31 Stock Available
-
Product Code: SPR00334158 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Manufacturer Part Number | 1055801004 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fiskars.com |
| Brand Name | Fiskars |
| Product Line | SchoolWorks |
| Product Name | Schoolworks 5" Kids Scissors |
| Marketing Information | SchoolWorks Kids Scissors with pointed-tip, stainless steel blades put adult cutting performance in still-growing hands. Plastic, squishgrip handles offer a comfortable grip for excellent cutting precision by both left-handed and right-handed users. Large finger loop and an appropriately sized thumb loop provide a natural, more enjoyable fit for small fingers. 5" scissors are designed for children ages 5 and up. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Scissors |
Product Information
| Tip | Pointed |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Left/Right |
| Handle Material | Plastic |
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Product Material |
|
| Height | 3.8" |
| Width | 0.3" |
| Length | 5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
5" Overall Length - Left/Right - Stainless Steel - Pointed Tip - Assorted - 1 Pack
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: ACM10703237 Stock Available
-
Product Code: ACM13135155 Stock Available
-
Product Code: ACM13402172 Stock Available
-
Product Code: ACM1340496 Stock Available
-
Product Code: ACM1484967 Stock Available
-
Product Code: ACM1491076 Stock Available
-
Product Code: ACM4061841 Stock Available
-
Product Code: ACM43218271 Stock Available
-
Product Code: BSN656477828 Stock Available