‹ Prev
Next ›
Logitech Plug-and-Play Wireless Mouse
Optical - Wireless - 32.81 ft - Radio Frequency - 2.40 GHz - Silver - USB - 1000 dpi - Scroll Wheel - 3 Button(s) - Symmetrical - 1 x AA Battery Supported - 1 Year Battery Run Time - 1 Each
26 Stock Available
- 2.4 GHz connectivity provides fast transmission and virtually no delays
- Ambidextrous, contoured shape feels comfortable in either hand
- 1-year battery life delivers lasting use without frequent battery changes
- Plug-and-play technology allows immediate use with no software to install
- Smart sleep mode helps conserve power for extended performance
$35.38
Product Details
General Information
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-002225 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Model | M185 |
| Product Name | Plug-and-Play Wireless Mouse |
| Marketing Information | Plug-and-play wireless mouse delivers simple, reliable wireless performance with no delays or dropouts. The tiny wireless receiver gives you a dependable connection with no software and no hassles. Simply plug in the tiny nano receiver and start using your mouse right away. The nano receiver is so small and unobtrusive that you can plug it into a USB port and forget about it. Compatible with Window-based and Mac computers, wireless receiver provides the reliability of a cord with wireless convenience and freedom. Using this advanced, 2.4 GHz wireless connectivity results in fast data transmission and virtually no delays or dropouts. The mouse's 12-month battery life makes sure you don't have to deal with the hassle of frequent battery changes. The On/Off switch and smart sleep mode help conserve power. Wireless Mouse M185 also features a contoured design that feels good in either hand and offers more comfort than a touchpad. Mouse includes the nano receiver and one AA battery. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse |
Pointing Device
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 32.81 ft |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Features | Contour |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Battery Information
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Battery Size Supported | AA |
| Maximum Battery Run Time | 1 Year |
| Battery Included | Yes |
Power Description
| Power Source | Batteries |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 3.9" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 1.5" |
| Weight (Approximate) | 2.65 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Operating Systems:
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Device Supported | Computer |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Logitech Plug-and-Play Wireless Mouse
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AAGG52000Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN42250245 Stock Available
-
Product Code: HEWQ1396A242 Stock Available
-
Product Code: MMMDEFTRAY321 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SMC6124762 Stock Available
-
Product Code: SMC6783955 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGG52000Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN42250245 Stock Available
-
Product Code: HEWQ1396A242 Stock Available
-
Product Code: MMMDEFTRAY321 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SMC6124762 Stock Available
-
Product Code: SMC6783955 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available