- Maximize your space with vertical filing
- Nests and easily mounts to walls and more
- Add more files as needed
- Includes screws with anchors for mounting
<
>
Lorell Wall File Pockets
14.75" Height x 13.13" Width x 4.25" Depth - Smoke - 3 / Pack
Product Code: LLR60002
Product Unit: PK3
2 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AAG89702Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: DEF70101519 Stock Available
-
Product Code: MMMWD330BK1886 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA110 Stock Available
-
Product Code: PRI9750446 Stock Available
-
Product Code: SWI170186732 Stock Available
-
Product Code: SWI7405050 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Wall File Pockets |
| Marketing Information | Wall File Pockets nest and easily mount to walls, partitions, doors, cabinets and sides of desks. Add more files as needed to make maximum use of small space. Set of mountable pockets includes screws for mounting. |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| Mount Type |
|
| Application/Usage | File |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Smoke |
| Height | 14.75" |
| Width | 13.13" |
| Depth | 4.25" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |