- Maximize your space with vertical filing
- Nests and easily mounts to walls and more
- Add more files as needed
- Includes screws with anchors for mounting
<
>
Lorell Wall File Pockets
14.75" Height x 13.13" Width x 4.25" Depth - Clear - 3 / Pack
Product Code: LLR60001
Product Unit: PK3
182 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ACM1340496 Stock Available
-
Product Code: AVE11125938 Stock Available
-
Product Code: BRTM2312PKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN32952BX734 Stock Available
-
Product Code: GMT804183 Stock Available
-
Product Code: OIC2150519 Stock Available
-
Product Code: PIL3145046 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159496 Stock Available
-
Product Code: SWI40501355 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Wall File Pockets |
| Marketing Information | Wall File Pockets nest and easily mount to walls, partitions, doors, cabinets and sides of desks. Add more files as needed to make maximum use of small space. Set of mountable pockets includes screws for mounting. |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| Mount Type |
|
| Application/Usage | File |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 14.75" |
| Width | 13.13" |
| Depth | 4.25" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |