- Self-adhesive flap creates instant seal without moisture
- Printed lining keeps sensitive information hidden from view
- Perfect for sending checks, invoices, statements and more
<
>
Mead No. 10 Security Envelopes
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 20 lb - Gummed - White - Wove - 1 Box
Product Code: MEA75214
Product Unit: BX1
83 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN00606720 Stock Available
-
Product Code: GJO11251333 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639121875 Stock Available
-
Product Code: ICX9078066830 Stock Available
-
Product Code: LIO22080CR279 Stock Available
-
Product Code: LIO22080GR166 Stock Available
-
Product Code: LIO22080RD127 Stock Available
-
Product Code: LLR841492936 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 75214 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Mead |
| Product Name | No. 10 Security Envelopes |
| Marketing Information | Keep prying eyes off your important documents with this No. 10 security envelope with a security tint. The printed lining for privacy is ideal for sending confidential mail. Diagonal flap is fully gummed for secure seal. Each envelope is 20 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Closure Type | Gummed |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
| Weight (Approximate) | 7.20 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 20 lb - Gummed - White - Wove - 1 Box
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442613 Stock Available
-
Product Code: BSN366652 Stock Available
-
Product Code: BSN36666117 Stock Available
-
Product Code: BSN36667184 Stock Available
-
Product Code: BSN3667588 Stock Available
-
Product Code: BSN4210133 Stock Available
-
Product Code: BSN421212 Stock Available
-
Product Code: BSN4225535 Stock Available
-
Product Code: UNV352678 Stock Available