- 1 subject for your favorite class or any project
- College-ruled on both sides for plenty of note-taking space
- 3-hole punched for easy storage within a binder
- Spiral binding resists uncoiling to keep your notes together
- Coated covers for durability
<
>
Mead One-subject Spiral Notebook
100 Sheets - Spiral - College Ruled Front Ruling - 8" x 10 1/2" Sheet Size x 8" Width x 10.5" Length - White Paper - Back Board - 1 Each
Product Code: MEA06622
Product Unit: Each
402 Stock Available
Select Product Options:
Number of Sheets: 100
Also Consider
-
Product Code: BICBL241AST216 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK833 Stock Available
-
Product Code: BSN10966256 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92623 Stock Available
-
Product Code: GOJ365912CT2188 Stock Available
-
Product Code: ITA300351582 Stock Available
-
Product Code: KCC030765895 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP648 Stock Available
-
Product Code: SMC98007088110 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 06622 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Mead |
| Product Name | One-subject Spiral Notebook |
| Marketing Information | Classic, one-subject spiral notebook can always come in handy. Great for taking notes in class, recording meeting notes or keeping track of your to-dos, this notebook is up to the task. College-ruled pages maximize the available space and keep your handwriting neatly aligned. Double-sided ruling provides plenty of note-taking space. Notebook spiral binding will not snag and resists uncoiling to keep your notes together. Notebook cover is coated for durability. Perforated pages neatly and cleanly tear out paper. They are three-hole punched for storage within a binder. Notebook includes 100 sheets in a standard, 11" x 8-1/2" page size. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 8" x 10 1/2" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Binding Type | Spiral |
| Features | Back Board |
Physical Characteristics
| Width | 8" |
| Length | 10.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
100 Sheets - Spiral - College Ruled Front Ruling - 8" x 10 1/2" Sheet Size x 8" Width x 10.5" Length - White Paper - Back Board - 1 Each