- 6" x 9" design to fit greeting cards or small mail
- Redi-Strip seals tight to keep contents safe - just pull and press without using moisture for a clean, instant seal
- Compatible with inkjet printers and perfect for use with address labels; not recommended for laser printers
- Opaque, heavyweight, 28 lb. paper to protect private contents
- Small, economical size for pictures, small papers, invites and more
<
>
Quality Park 6 x 9 Catalog Mailing Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure
Catalog - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Peel & Seal - Kraft - 100 / Box
Product Code: QUA44162
Product Unit: BX100
11 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE306001473 Stock Available
-
Product Code: CNMLS82Z328 Stock Available
-
Product Code: GJO582301674 Stock Available
-
Product Code: HEWW1340A62 Stock Available
-
Product Code: MMM686ALYR1IN102 Stock Available
-
Product Code: QUA3621750 Stock Available
-
Product Code: SAN2700993 Stock Available
-
Product Code: SMC949149244 Stock Available
-
Product Code: SPZEC851192Out of Stock Locally - Call for More Information
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44162 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | 6 x 9 Catalog Mailing Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure |
| Marketing Information | 6" x 9" catalog mailing envelopes feature a quick, easy, Redi-Strip closure. Just peel and press for a strong, durable seal. Redi-Strip envelopes are the answer for concerns about surface germs in the workplace. Stay safe and save time with every mailing. Peelable strip protects the adhesive from dust to last longer in storage. Self-seal envelopes are compatible with inkjet printers but are not recommended for laser printers. Heavyweight, 28 lb. Kraft paper is opaque and durable. Center seam adds strength to handle heavy contents. Small envelopes are perfect for unfolded, half-sheet papers or larger, folded documents. Classic, open-end construction makes a perfect, economical envelope for 6" x 8" greeting cards. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Catalog - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Peel & Seal - Kraft - 100 / Box
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN044247 Stock Available
-
Product Code: BSN0442614 Stock Available
-
Product Code: QUA3775536 Stock Available
-
Product Code: QUA3778714 Stock Available
-
Product Code: QUA4346823 Stock Available
-
Product Code: QUA54301Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QUA544169 Stock Available
-
Product Code: QUA93334Out of Stock Locally - Call for More Information