‹ Prev
Next ›
Quality Park 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
45 Stock Available
- Large, 9" x 12" size to store and mail full-size, 8-1/2" x 11" sheets of paper, letters, documents, catalogs, photos and other home and business mailings
- Made from heavyweight, 28 lb. white wove stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Redi-Strip closure for a clean, quick seal immediately upon contact; simply peel off adhesive strip and press to seal
- Peel-off strip protects adhesive from dust for a longer shelf life
$55.55
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44582 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure |
| Marketing Information | 9" x 12" catalog envelopes are made with heavyweight stock for home or office mailing, organizing and storing. They are a must for keeping projects, files and mailings manageable. Sturdy, 28 lb. white wove stock withstands extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance that they arrive unharmed. 9" x 12" size accommodates standard-size documents without folding. Pull-off, self-seal, Redi-Strip closure saves time and makes a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #10 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Quality Park 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure
Also Consider
-
Product Code: BSN42120Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN65450Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QUA37890125 Stock Available
-
Product Code: QUA3789311 Stock Available
-
Product Code: QUA41465Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QUA4146742 Stock Available
-
Product Code: QUA4156525 Stock Available
-
Product Code: QUA4356725 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BOS190138 Stock Available
-
Product Code: ITA602334350 Stock Available
-
Product Code: OPAPUPPYCAL110 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75C1713 Stock Available
-
Product Code: PRICOKED12 Stock Available
-
Product Code: QUA4478232 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SMD50176Out of Stock Locally - Call for More Information
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BOS190138 Stock Available
-
Product Code: ITA602334350 Stock Available
-
Product Code: OPAPUPPYCAL110 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75C1713 Stock Available
-
Product Code: PRICOKED12 Stock Available
-
Product Code: QUA4478232 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SMD50176Out of Stock Locally - Call for More Information