- Traditional marble pattern in blue - color-coded for 2nd-graders
- Hard cover to protect paper and sturdy writing support
- Grade 2 skip-line ruling: 3/4" lines with 3/8" divider
- Interior includes class schedule; pages center-sewn and tapebound to permanently bind them
<
>
Roaring Spring Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book
80 Sheets - 160 Pages - Printed - Sewn/Tapebound - Both Side Ruling Surface - Grade Two Ruling Front Ruling - 0.75" Ruled - Red Margin - 15 lb Basis Weight - 56 g/m² Grammage - 9 3/4" x 7 1/2" Sheet Size - 0.33" Height x 7.5" Width x 9.8" Length - White Paper - Black Binding - Blue Marble Marble Hardboard Cover - Hard Cover, Durable Cover, Smooth, Class Schedule, Stiff-back, Stiff-cover, Permanent Bind, Skip-Line Ruling - 48 / Carton
Product Code: ROA97226CS
Product Unit: CT48
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Cover Color: Blue Marble
Product Details
General Information
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Manufacturer Part Number | 97226cs |
| Manufacturer Website Address | http://www.rspaperproducts.com |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book |
| Marketing Information | Record early grade lessons and practices in this permanently bound composition book. Printed in the traditional marble pattern, this cover is made of hard board for a protective shell and sturdy writing support. It also includes lines with prompts for the student's name, school and grade. Inside covers are printed with class schedule and other useful information. Smooth, white, 15 lb. writing paper is skip-line ruled with lines spaced appropriate to the grade level. Each 9-3/4" x 7-3/4" book contains 80 sheets of writing paper. It is center-sewn and tapebound so sheets are not designed to tear out. |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Package Type | Bulk |
| Product Condition | New |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Grade | 2 |
| Number of Sheets | 80 |
| Number of Pages | 160 |
| Sheet Type | Printed |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 9 3/4" x 7 1/2" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.75" |
| Front Ruling Type | Grade Two Ruling |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Color | Blue Marble |
| Cover Design | Marble |
| Cover Material | Hardboard |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 0.33" |
| Width | 7.5" |
| Length | 9.8" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Overview
Also Consider
-
Product Code: MEA06062201 Stock Available
-
Product Code: MEA06074169 Stock Available
-
Product Code: ROA7722288 Stock Available
-
Product Code: ROA77260272 Stock Available
-
Product Code: ROA77332312 Stock Available
-
Product Code: ROA773407058 Stock Available
-
Product Code: ROA77461CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA7792098 Stock Available
-
Product Code: ROA77921486 Stock Available
-
Product Code: ROA77922348 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA720455 Stock Available
-
Product Code: MEA72456106 Stock Available
-
Product Code: MEA840030216 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK26 Stock Available
-
Product Code: ROA77290CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA77293CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: TOP1038511 Stock Available
-
Product Code: TOP1038616 Stock Available
-
Product Code: TOP103887 Stock Available
-
Product Code: TOP1038922 Stock Available