‹ Prev
Next ›
Smead Tabloid Recycled Report Cover
11" x 17" - 3" Expansion - 1 Fastener - 25 pt. - Pressboard - Black - Metal Compressor, Hinged - 100% Paper Recycled - 1 Each
255 Stock Available
- Neatly bind and cover presentations, reports, proposals and other documents
- Made from heavy-duty, Premium Pressboard for superior durability
- 2-piece style cover compresses material tightly to reduce bulk
- Compatible with 2-hole top punched documents
- Due to industrywide raw material discontinuation, this product has been manufactured with a different material and/or color; products may be constructed with dove gray tape along the spine
Select Product Options
Color: Black
$10.03
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 81179 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Premium Pressboard Report Cover, Metal Prong with Compressor |
| Marketing Information | Deliver reports in style with a professional cover. Pressboard Report Covers protect your precious work and generate the best impression possible. Top fastener compressors ensure maximum capacity and sleekness. Simply slide pages on the metal prongs. 10" x 17" report covers feature tear-resistant hinges that match the two-piece cover color and reduce bulk. Each cover holds up to 500 sheets for large presentations or proposals. Sturdy, 20 point pressboard material delivers long-term durability. SFI-certified report covers contain 100 percent recycled content. Impress teachers, colleagues and prospects with a neatly contained report. Hand off your documents in this tidy sleeve to ease your workflow. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Report Cover |
Product Information
| Sheet Standard | Tabloid |
| Sheet Size | 11" Width x 17" Length |
| Expansion Size | 3" |
| Number of Fasteners | 1 |
| Fastener Material | Metal |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Product Material | Pressboard |
| Weight (Approximate) | 8.30 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% Paper |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead Tabloid Recycled Report Cover
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN36550BX2873 Stock Available
-
Product Code: BSN653681333 Stock Available
-
Product Code: GJO103181221 Stock Available
-
Product Code: GJO19051155 Stock Available
-
Product Code: GKC1548934 Stock Available
-
Product Code: JOJ449101833 Stock Available
-
Product Code: TMS1042756421 Stock Available
-
Product Code: TMS1042771548 Stock Available
-
Product Code: TOM68620BX131 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN36550BX2873 Stock Available
-
Product Code: BSN653681333 Stock Available
-
Product Code: GJO103181221 Stock Available
-
Product Code: GJO19051155 Stock Available
-
Product Code: GKC1548934 Stock Available
-
Product Code: JOJ449101833 Stock Available
-
Product Code: TMS1042756421 Stock Available
-
Product Code: TMS1042771548 Stock Available
-
Product Code: TOM68620BX131 Stock Available