‹ Prev
Next ›
S.O.S All-Surface Scrubber Sponge
5.3" Height x 3" Width x 0.9" Depth - 3/Pack - 8 / Carton - Cellulose - Blue
59 Stock Available
- Durable dual-sided and long-lasting with scrubbing power on one side and absorbent sponge on the other side
- Removes baked-on food from pots and pans
- Easy-to-hold shape allows you to clean hard-to-reach areas
- Ideal for use in offices, daycare centers, schools, hotels, restaurants and other commercial facilities
$52.09
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Manufacturer Part Number | 91028CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.thecloroxcompany.com |
| Brand Name | S.O.S |
| Product Name | All-Surface Scrubber Sponge |
| Marketing Information | S.O.S All Surface Scrubber Sponge is dual-sided for cleaning both heavily soiled and delicate surfaces. It's durable and long-lasting for everyday use with the scrubbing power on one side to cut through tough messes and a soft, absorbent cellulose sponge on the other to clean delicate surfaces including nonstick cookware, marble, ceramic and tile. The all-surface sponge features an easy-to-hold shape that allows you to clean hard-to-reach crevices faster and easier. This sponge is also dishwasher-safe so you can toss it in the top rack to conveniently sanitize. It is ideal for use in restaurants, cafeterias, hotels, breakrooms and other commercial facilities. Cleaning is quick and easy with S.O.S. |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Quantity Per Container | 3/Pack |
| Application/Usage | Scrubbing |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Cellulose |
| Height | 5.3" |
| Width | 3" |
| Depth | 0.9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
S.O.S All-Surface Scrubber Sponge
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: CLO9101721 Stock Available
-
Product Code: FHP148377Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: FHP16943155 Stock Available
-
Product Code: GJO1838992 Stock Available
-
Product Code: IMP7130P8 Stock Available
-
Product Code: IMP7130PCT1 Stock Available
-
Product Code: MMM4295141 Stock Available
-
Product Code: MMM4295CT27 Stock Available
-
Product Code: MMM5295567 Stock Available
-
Product Code: MMM5295CT112 Stock Available