- Easy visibility and cleaning with clean, 100% PVC construction
- Clear design for meeting security measures at multiple venues
- Sturdy yet lightweight for reliable, comfortable use
- Easy carrying options: top handle and adjustable shoulder straps
- Long zippers for easy access on both compartments
<
>
Sparco Carrying Case (Backpack) Multipurpose - Clear
Polyvinyl Chloride (PVC), 420D Oxford Body - Shoulder Strap, Handle - 17" Height x 12" Width x 5" Depth - 1 Each
Product Code: SPR61617
Product Unit: Each
483 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: DXED9542378 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911191 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92616 Stock Available
-
Product Code: KCC2127114948 Stock Available
-
Product Code: MMM654R24SSNRP79 Stock Available
-
Product Code: NES31803CT2326 Stock Available
-
Product Code: NES35115232 Stock Available
-
Product Code: PIL31020439 Stock Available
-
Product Code: SAN37001B1895 Stock Available
-
Product Code: TCO6322531 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | 61617 |
| Brand Name | Sparco |
| Product Name | Multipurpose Backpack |
| Marketing Information | Multipurpose Backpack offers a clear, 100 percent PVC construction for easy visibility and easy cleaning. Clear material helps you comply with security measures at many venues and quickly get through checkpoints. The PVC's 30s thickness makes the backpack reliable and sturdy yet lightweight. Carry with the top handle or adjustable shoulder straps made of 420D oxford. Longer zippers provide easier access to two compartments - the main one and smaller one in front. Lash tab gives you a handy place to hang keys and other frequently used items that you want at your fingertips. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Carrying Case |
Product Information
| Style | Backpack |
| Carrying Options |
|
| Number of Compartments | 2 |
| Adjustable Strap | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Material Composition | 100% Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Material |
|
| Material Details | 420D oxford - strap |
| Height | 17" |
| Width | 12" |
| Depth | 5" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Multipurpose |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Polyvinyl Chloride (PVC), 420D Oxford Body - Shoulder Strap, Handle - 17" Height x 12" Width x 5" Depth - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.