- Durable cover ensures privacy and protection
- Assorted cover colors in color-coding
- Rigid chipboard back for writing support
- Top wire binding is ideal for lefties
<
>
TOPS Gregg-ruled Steno Book
80 Sheets - Wire Bound - 15 lb Basis Weight - 6" x 9" Sheet Size - 1.25" Height x 9" Width x 6" Length - White Paper - Red, Green, Black, Blue Cover - Durable Cover, Rigid, Chipboard Backing, Acid-free - 4 / Pack
Product Code: TOP80220
Product Unit: PK4
143 Stock Available
Select Product Options:
Sheet Color: White
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK833 Stock Available
-
Product Code: BSN4225170 Stock Available
-
Product Code: KCC214001677 Stock Available
-
Product Code: MMM6355AU72 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA236 Stock Available
-
Product Code: SAN15001A53 Stock Available
-
Product Code: SMC949149275 Stock Available
-
Product Code: SMD10401Out of Stock Locally - Call for More Information
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 80220 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | TOPS |
| Product Name | Gregg-ruled Steno Book |
| Marketing Information | Small writing tablets feature assorted covers that let you separate and easily identify subject matter by color. Durable cover ensures privacy and protection. Rigid chipboard back offers writing support. Top binding is ideal for both right-handed and left-handed writers. Wire binding secures 80 white sheets. Each sheet of 15 lb. acid-free paper is Gregg-ruled for organized note-taking. Assorted cover colors include red, black, blue and green. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Steno Book |
Product Information
| Number of Sheets | 80 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 6" x 9" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color |
|
| Binding Type | Wire Bound |
| Binding Location | Top |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 1.25" |
| Width | 9" |
| Length | 6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.