‹ Prev
Next ›
TOPS Gregg-ruled Steno Book
80 Sheets - Wire Bound - 15 lb Basis Weight - 6" x 9" Sheet Size - 9" Height x 6" Width - Green Tint Paper - Red, Green, Black, Blue Cover - Durable Cover, Rigid, Acid-free - 1 Pack
74 Stock Available
- Durable cover ensures privacy and protection
- Assorted cover colors in color-coding
- Green-tinted sheets for easy reading
- Rigid chipboard back for writing support
- Top wire binding is ideal for lefties
Select Product Options
Sheet Color: Green Tint
$22.63
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 80221 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | TOPS |
| Product Name | Gregg-ruled Steno Book |
| Marketing Information | Small writing tablets feature assorted covers that let you separate and easily identify subject matter by color. Durable cover ensures privacy and protection. Rigid chipboard back offers writing support. Top binding is ideal for both right-handed and left-handed writers. Wire binding secures 80 green-tinted sheets for easy reading. Each sheet of 15 lb. acid-free paper is Gregg-ruled for organized note-taking. Assorted cover colors include red, black, blue and green. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Steno Book |
Product Information
| Number of Sheets | 80 |
| Sheet Color | Green Tint |
| Sheet Size | 6" x 9" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Cover Color |
|
| Binding Type | Wire Bound |
| Binding Location | Top |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 9" |
| Width | 6" |
| Thickness | 1.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
TOPS Gregg-ruled Steno Book
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN267411785 Stock Available
-
Product Code: TOP25774Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: TOP74688147 Stock Available
-
Product Code: TOP8021506 Stock Available
-
Product Code: TOP8025417 Stock Available
-
Product Code: TOP8026436 Stock Available
-
Product Code: TOP8028417 Stock Available