‹ Prev
Next ›
uniball™ Onyx Rollerball Pens
Red Ink - Metal Tip - 1 Dozen
37 Stock Available
- Produces neat, precise strokes for intricate writing without smudging or smearing
- Micro point to deliver artistic touch, easy embellishments and silky-smooth glide of a fountain pen
- Eco-conscious - made from post-consumer recycled material
- Innovative, uni Super Ink to protect against water, fading and fraud
- Acid-free, archival-quality ink useful for important, long-lasting documents
Select Product Options
Ink Color: Red
Packaged Quantity: 1 Dozen
$11.17
Product Details
General Information
| Manufacturer | uni-ball Corporation |
| Manufacturer Part Number | 60042 |
| Manufacturer Website Address | http://www.uniballco.com |
| Brand Name | uniball™ |
| Product Line | Onyx |
| Product Name | Onyx Rollerball Pens |
| Marketing Information | Stock your office, home or classroom with Onyx Rollerball Stick Pens from uniball featuring a strong, long lasting 0.5mm micro tip. This rollerball pen delivers the silky-smooth glide of a fountain pen without smudging for effortless writing. Micro point pens produce neat and precise lines for intricate writing, making it easy to create super fine details in your drawings and diagrams. Capped roller pens are useful for a variety of tasks from note taking to signing checks and legal documents to uniquely embellishing fun and creative writing projects. Innovative uni Super Ink technology forms a strong bond with the paper, protecting from water, fading and fraud. A great economic and environmental choice as this super sleek micro point roller pen is made from 73% post-consumer recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Rollerball Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.5 mm Micro |
| Ink Color | Red |
| Refillable | No |
| Retractable | No |
| Tip Material | Metal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.70" |
| Width | 2.80" |
| Length | 0.90" |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 80% |
| Post-consumer-waste% | 80% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Overview
uniball™ Onyx Rollerball Pens
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN26740PK234 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX2882 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123814 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD2361 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2570 Stock Available
-
Product Code: BSN653681333 Stock Available
-
Product Code: ITA33324761 Stock Available
-
Product Code: ITA361815069 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152402 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN26740PK234 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX2882 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123814 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD2361 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2570 Stock Available
-
Product Code: BSN653681333 Stock Available
-
Product Code: ITA33324761 Stock Available
-
Product Code: ITA361815069 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152402 Stock Available