- Produces neat, precise strokes for intricate writing without smudging or smearing
- Fine point perfect for note-taking, list-making and signatures
- Eco-conscious - made from post-consumer recycled material
- Innovative, uni Super Ink to protect against water, fading and fraud
- Acid-free, archival-quality ink useful for important, long-lasting documents
<
>
uniball™ Onyx Rollerball Pens
0.7 mm Fine Pen Point - Blue Ink - Metal Tip - 1 Dozen
Product Code: UBC60145
Product Unit: DZ12
92 Stock Available
Select Product Options:
Ink Color: Blue
Packaged Quantity: 1 Dozen
Also Consider
-
Product Code: BSN366123502 Stock Available
-
Product Code: BSN6563910528 Stock Available
-
Product Code: ITA361815240 Stock Available
-
Product Code: ITA36184912 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE645 Stock Available
-
Product Code: UBC6014360 Stock Available
-
Product Code: UBC6015125 Stock Available
-
Product Code: UBC60153181 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | uni-ball Corporation |
| Manufacturer Part Number | 60145 |
| Manufacturer Website Address | http://www.uniballco.com |
| Brand Name | uniball™ |
| Product Line | Onyx |
| Product Name | Onyx Rollerball Pens |
| Marketing Information | Stock your office, home or classroom with Onyx Rollerball Stick Pens from uniball featuring a strong, long lasting 0.7mm fine tip. This rollerball pen delivers the silky-smooth glide of a fountain pen without smudging for effortless writing. Fine point pens deliver crisp lines with unparalleled definition, making it easy to create super fine details in your drawings and diagrams. Capped roller pens are useful for a variety of tasks from note taking to signing checks and legal documents to uniquely embellishing fun and creative writing projects. Innovative uni Super Ink technology forms a strong bond with the paper, protecting from water, fading and fraud. A great economic and environmental choice as this super sleek fine point roller pen is made from 73% post-consumer recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Rollerball Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.7 mm Fine |
| Ink Color | Blue |
| Refillable | No |
| Retractable | No |
| Tip Material | Metal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.70" |
| Width | 2.80" |
| Length | 0.90" |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 80% |
| Post-consumer-waste% | 80% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Overview
0.7 mm Fine Pen Point - Blue Ink - Metal Tip - 1 Dozen