‹ Prev
Next ›
Universal Clipboard
0.50" Clip Capacity - Storage for Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Silver - 1 Each
438 Stock Available
- Slim design clip holds papers in place, yet is more portable
- Modern, brushed aluminum look
- Low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings
- Easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags, and more
$5.66
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV40303 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable construction brushed aluminum clipboard is a modern, updated design on an enduring classic. The low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, yet keeps papers securely fastened. The slim design is ideal for carrying and transport because the compact clip allows for storage in briefcases, file cabinets, laptop bags, and more. Long-lasting quality product for a great value. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity | Paper |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Universal Clipboard
Also Consider
-
Product Code: BSN01870622 Stock Available
-
Product Code: BSN492661649 Stock Available
-
Product Code: OIC8301649 Stock Available
-
Product Code: OIC83063111 Stock Available
-
Product Code: SAU00439Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SAU21594Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: UNV40302371 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN01866BD294 Stock Available
-
Product Code: BSN01869BD25 Stock Available
-
Product Code: BSN16508277 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX45 Stock Available
-
Product Code: BSN28554149 Stock Available
-
Product Code: BSN656371589 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD264 Stock Available
-
Product Code: SAU0571315 Stock Available
-
Product Code: SAU2254056 Stock Available
-
Product Code: SAU23540Out of Stock Locally - Call for More Information