‹ Prev
Next ›
Universal Desktop Stapler
Staples Upto 20 Sheet - Holds Upto 105 Staple - Half Strip - Staple Size: 0.25" - 2" Throat Depth - 0.50" Crown Width - Top Loading - Black - Plastic - 1 Each
3372 Stock Available
- Affordable and dependable
- Opens flat for bulletin board tacking
- Durable, high-impact plastic with a nonskid base
- Holds a half strip of standard staples
$5.87
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 43119 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Desktop Stapler |
| Marketing Information |
Desktop stapler delivers dependability and performance at an affordable price. Catch release allows you to open it flat for bulletin board tacking. High-impact plastic construction provides excellent durability, and a nonskid base helps ensure stable operation while protecting your work surface. Holds a half strip of standard staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 105 |
| Staple Size | 0.25" |
| Stapler Type | Half Strip |
| Staple Type | Standard |
| Throat Depth | 2" |
| Sheet Capacity | 20 Sheet |
| Stapler Loading | Top |
| Crown Width | 0.50" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
Miscellaneous
| Compatibility |
Universal 79000, 79000VP Staples |
| Additional Information |
|
| Country of Origin | China |
Overview
Universal Desktop Stapler
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN24302614 Stock Available
-
Product Code: CDC3320094170255 Stock Available
-
Product Code: CPCUS04968A6478 Stock Available
-
Product Code: GJO10212856 Stock Available
-
Product Code: GJO190473467 Stock Available
-
Product Code: GOJ960624720 Stock Available
-
Product Code: ICX90781283532 Stock Available
-
Product Code: KCC2127223971 Stock Available
-
Product Code: QUA460651114 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BOSB21094 Stock Available
-
Product Code: BOSB275RBLK16 Stock Available
-
Product Code: BOSB777BLK24 Stock Available
-
Product Code: BOSB777BLUE9 Stock Available
-
Product Code: BOSB777RED10 Stock Available
-
Product Code: BOSB777RMAG34 Stock Available
-
Staples Upto 20 Sheet - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Top Loading - Black - Die-cast - 1 EachProduct Code: BSN4187765 Stock Available
-
Product Code: BSN4189010 Stock Available
-
Product Code: BSN656605 Stock Available
-
Product Code: SWI556570049 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN24302614 Stock Available
-
Product Code: CDC3320094170255 Stock Available
-
Product Code: CPCUS04968A6478 Stock Available
-
Product Code: GJO10212856 Stock Available
-
Product Code: GJO190473467 Stock Available
-
Product Code: GOJ960624720 Stock Available
-
Product Code: ICX90781283532 Stock Available
-
Product Code: KCC2127223971 Stock Available
-
Product Code: QUA460651114 Stock Available