- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
<
>
Genuine Joe 12 oz Disposable Hot Cups
12 fl oz - White - Polyurethane - Beverage, Hot Drink - 250 Cups/Bundle - 50 / Pack
Product Code: GJO19047
Product Unit: PK50
1260 Stock Available
Select Product Options:
Volume Capacity: 12 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19047 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 12 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Hot cups are perfect for your beverage center or breakroom. Polyurethane-lined, single walls are designed to hold hot beverages and help prevent leaks. Use these cups for coffee, tea, hot chocolate and more. They are made of 100 percent virgin material. Smooth rolled rim enhances the cup's strength and ensures a secure lid fit. Simple white color will coordinate with most decor and beverage accessories. Versatile accessories for these cups fit multiple, Genuine Joe Hot Cup sizes for space-saving storage. Lids (11259) and sleeves (19049) can also be used on 10 oz. and 16 oz. cups. They are both sold separately. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 250 Cups/Bundle |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 4.3" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Also Consider
-
Product Code: DXE2342WS669 Stock Available
-
Product Code: DXE2342WSCT32 Stock Available
-
Product Code: DXE5342DXCT204 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC12WA123 Stock Available
-
Product Code: GJO11260CT438 Stock Available
-
Product Code: GJO19047BD251 Stock Available
-
Product Code: GJO19047CT62 Stock Available
-
Product Code: GJO5823181 Stock Available
-
Product Code: GJO58231CT4 Stock Available
-
Product Code: SCCX12J8002POut of Stock Locally - Call for More Information
Alternative Products
-
Product Code: DXE5356CDCT147 Stock Available
-
Product Code: GJO10501Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GJO11251CT16 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT1 Stock Available
-
Product Code: GJO58230CT85 Stock Available
-
Product Code: RFPC2001662 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163774 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX5 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CTOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SCCP16R2355 Stock Available