‹ Prev
Next ›
Universal Glue Top Pads, Wide/Legal Rule, 50 Canary-Yellow 8.5 x 11 Sheets, Dozen
1 Subject(s) - 50 Sheets - Glued - Wide Ruled, Legal Ruled Front Ruling - 16 lb Basis Weight - 11" Height x 8.5" Width - Canary Paper - Chipboard Cover - 1 Dozen
37 Stock Available
- Glue-top style for easy sheet removal
- Study chipboard backer
- Note-taking on-the-go made easier
- Excellent quality free-sheet paper
Select Product Options
Sheet Color: Canary
$18.07
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV22000 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Glue Top Pads, Wide/Legal Rule, 50 Canary-Yellow 8.5 x 11 Sheets, Dozen |
| Marketing Information |
These glue top sheet pads have a style designed for easy sheet removal. Study chipboard backer makes note-taking on-the-go easier due to hard back. Excellent quality free-sheet paper perfect for long term everyday use. Good for use in schools, offices, work, home and more. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Notepad |
Product Information
| Number of Sheets | 50 |
| Number of Subjects | 1 |
| Sheet Color | Canary |
| Basis Weight | 16 lb |
| Front Ruling Type |
|
| Ruling Line Color | Blue |
| Cover Material | Chipboard |
| Binding Type | Glued |
| Binding Location | Top |
Physical Characteristics
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
Miscellaneous
| Country of Origin | India |
Overview
Universal Glue Top Pads, Wide/Legal Rule, 50 Canary-Yellow 8.5 x 11 Sheets, Dozen
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: MEA7245687 Stock Available
-
Product Code: PACPMMK37101DEOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA77293CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA77461CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: UNV2093086 Stock Available