- Gregg-ruled, 11/32" spacings with center ruling for segregating notes
- Chipboard in front and back protects your notes
- Sturdy cover for convenient writing support
- Wire lock binding on top
<
>
Ampad Kraft Cover Steno Book
70 Sheets - Wire Bound - 0.34" Ruled - Gregg Ruled Margin - 15 lb Basis Weight - 6" x 9" Sheet Size - White Paper - Kraft Cover - Chipboard Backing, Sturdy Cover - 1 Each
Product Code: TOP25472
Product Unit: Each
134 Stock Available
Select Product Options:
Sheet Color: White
Number of Sheets: 70
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 25472 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Ampad |
| Product Name | Kraft Cover Steno Book |
| Marketing Information | Steno notebook contains 15 lb. green tinted paper that is Gregg-ruled with 11/32" spacings and center ruling for segregating notes. Chipboard in front and back protects your notes and offers convenient writing support. Sturdy cover protects pages and information. Top wire binding allows easy access to pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Steno Book |
Product Information
| Number of Sheets | 70 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 6" x 9" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Margin Rule Type | Gregg Ruled |
| Cover Material | Kraft |
| Binding Type | Wire Bound |
| Binding Location | Top |
| Features |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
70 Sheets - Wire Bound - 0.34" Ruled - Gregg Ruled Margin - 15 lb Basis Weight - 6" x 9" Sheet Size - White Paper - Kraft Cover - Chipboard Backing, Sturdy Cover - 1 Each
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: ROA1227431 Stock Available
-
Product Code: ROA1228417 Stock Available
-
Product Code: TOP7468897 Stock Available
-
Product Code: TOP8021745 Stock Available
-
Product Code: TOP80220143 Stock Available
-
Product Code: TOP8025415 Stock Available
-
Product Code: TOP8026447 Stock Available
-
Product Code: TOP8028415 Stock Available