‹ Prev
Next ›
Business Source No. 10 White Wove V-Flap Business Envelopes
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 500 / Box
202 Stock Available
- Fully gummed flap creates secure closure to prevent peeling during delivery
- Cost-efficient design keeps shipping costs to a minimum
- 24 lb. stock produces high-quality look and feel
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
$31.55
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04467 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 White Wove V-Flap Business Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes are good for everyday mailing. Traditional design includes 24 lb., white wove stock; diagonal seams; and fully gummed, pointed flaps. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Diagonal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source No. 10 White Wove V-Flap Business Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN25347102 Stock Available
-
Product Code: BSN3295348300 Stock Available
-
Product Code: BSN36616483 Stock Available
-
Product Code: CLO15949CT960 Stock Available
-
Product Code: GOJ365912CT1644 Stock Available
-
Product Code: KCC2127114118 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: PGC10124136 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SPA71186 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN044268 Stock Available
-
Product Code: BSN36665146 Stock Available
-
Product Code: BSN3666682 Stock Available
-
Product Code: BSN36667174 Stock Available
-
Product Code: BSN3667562 Stock Available
-
Product Code: BSN4210127 Stock Available
-
Product Code: BSN421035 Stock Available
-
Product Code: BSN421213 Stock Available
-
Product Code: QUA418654 Stock Available
-
Product Code: UNV35267Out of Stock Locally - Call for More Information
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN25347102 Stock Available
-
Product Code: BSN3295348300 Stock Available
-
Product Code: BSN36616483 Stock Available
-
Product Code: CLO15949CT960 Stock Available
-
Product Code: GOJ365912CT1644 Stock Available
-
Product Code: KCC2127114118 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: PGC10124136 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SPA71186 Stock Available