‹ Prev
Next ›
Business Source Shatterproof Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Black - 1 Each
291 Stock Available
- Shatterproof construction ensures lasting use in harsh work settings
- Protective sheath helps prevent damaging papers
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Hang hole allows storage in convenient location for easy access
$3.84
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 49269 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Shatterproof Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a shatterproof, high-impact plastic for long-lasting use in virtually any environment. Protective sheath helps you avoid paper damage to keep your papers intact. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Hang hole allows you to keep this clipboard in a convenient location for easy access as needed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.8" |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Business Source Shatterproof Clipboard
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN01860381 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX31 Stock Available
-
Product Code: BSN0186137 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX3 Stock Available
-
Product Code: BSN01863617 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX50 Stock Available
-
Product Code: OIC832157 Stock Available
-
Product Code: UNV40302371 Stock Available
-
Product Code: UNV40303438 Stock Available
-
Product Code: UNV403061166 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE538418 Stock Available
-
Product Code: BSN329546875 Stock Available
-
Product Code: BSN656483400 Stock Available
-
Product Code: DEF63601RT17 Stock Available
-
Product Code: DYM30252679 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: PENBL60A35 Stock Available
-
Product Code: PENK437B24 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508277 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX45 Stock Available
-
Product Code: BSN28554149 Stock Available
-
Product Code: BSN656371589 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD264 Stock Available
-
Product Code: OIC83100230 Stock Available
-
Product Code: SAU0571245 Stock Available
-
Product Code: SAU0571315 Stock Available
-
Product Code: SAU2254056 Stock Available
-
Product Code: SAU23540Out of Stock Locally - Call for More Information
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE538418 Stock Available
-
Product Code: BSN329546875 Stock Available
-
Product Code: BSN656483400 Stock Available
-
Product Code: DEF63601RT17 Stock Available
-
Product Code: DYM30252679 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: PENBL60A35 Stock Available
-
Product Code: PENK437B24 Stock Available